14.2.2021

Menestynyt urheilija, maratoonari, suunnistaja ja seuramme kunniajäsen Paavo Pystynen on poissa.

Vuonna 1932 syntynyt Paavo Pystynen menestyi kestävyysjuoksijana erityisesti 1960-luvulla, jolloin hän edusti Suomea mm. olympiakisoissa, Pohjoismaiden mestaruuskisoissa ja maaotteluissa. Maratonilla hänen saavutuksiaan olivat mm. Bostonin maratonin toinen sija 1962 ja maamme edustaminen Tokion olympiamaratonilla 1964. Menestystä tuli maastojuoksussakin ja myös maantiejuoksussa kestävyysjuoksijan suoritukset olivat kestävää laatua - Ylämaan Sirkjärven ympärijuoksun reittiennätyksen haltija on vielä tänäkin päivänä Paavo Pystynen vuoden 1962 ajalla 31:00.

Suunnistuksessa ja hiihtosuunnistuksessa Paavo Pystysen nimi löytyi tulosluetteloista tiheään. Jukolan Viestin tilastoista löytyy mm. avausosuuden TOP10-sijoituksia. Veteraanien maailmanmestaruuksia kertyi kolme, kaikki 1990-luvun jälkipuoliskolla. Vielä 2010-luku toi osallistumisia seuramme väreissä suunnistuskilpailuihin, mm. SM-kilpailuissa ja Jukolan Viesteissä. Aktiiviuransa ohella hän toimi aktiivisesti nuorten valmennustoiminnassa sekä juoksun että suunnistuksen parissa.

Monille esikuvana ollut urheilija on poissa, mutta elää aina muistoissamme.